Başkanın Mesajı

Saygıdeğer Meslektaşlarımız ve Yetiştiricilerimiz,

Varlıklarıyla Genel Kurulumuza gelerek bizleri şereflendiren ve sosyal medyada şahsıma ve yeni yönetime seçilen arkadaşlarıma gösterdiğiniz teveccühden dolayı tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Bu salgın döneminde güveninizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız.
Öncelikle Federasyonumuzun bugünkü hale gelmesinde büyük emekleri olan Hasan Rüştü Kutlu, Gürsel Dellal ve Mesut Türkoğlu başkanlarımıza ve emeği geçen bütün meslektaşlarımıza çok teşekkür ederim. Ayrıca bizden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Ülkü Karakuş ve Dr. Sait koca’ya da çok teşekkür ederim.
Sevgili meslektaşlarım,
Önceliğimiz hocalarımızı, kamuda ve özel sektörde çalışan meslektaşlarımızı, yarının geleceği olan öğrenci arkadaşlarımızı bu sürece ne kadar dâhil edebilirsek o kadar başarılı olacağımıza inanıyor ve gerçekleşmesi için çalışacağız. Bunu sizlerin destekleri ile hep birlikte gerçekleştireceğiz. Çünkü hiçbir zaman pes etmediğimizde, inandığımızda ve ileriyi görebildiğimizde hedeflerin gerçekleştiğine inanıyoruz. Gelecek bugün ne yaptığımıza bağlıdır. Herhangi bir hedefe ve amaca uygun yaşamak hayatı daha anlamlı ve daha güzel bir hale getirir. Hayatımızı ve hedefimizi amacımıza göre programlayıp ona göre yaşarsak emin olun isteklerimize daha kolay sahip olabiliriz. Ziraat mühendisi zooteknistlerin geleceği, her birimizin kendi sorumluluğunu ne kadar hissettiğine ve yapacaklarımıza bağlıdır.
Başarı, neyi nasıl gördüğümüz, kendimize ne kadar güvendiğimiz, işimizi ne kadar düzgün ve iyi yaptığımız meselesidir. Bunun için her gün kendimize sormalıyız. Hedeflerimize ulaşabilmek için ne yapıyoruz.? Eğer bu sorunun cevabı evet ise hedefimizi er veya geç gerçekleştirebiliriz. Hedefi koyup gereğini yapmazsak ve başarıyı başkasından ve dışarıdan beklersek sonuç hüsran olacaktır. Şu anda içinde bulunduğumuz durumda budur. Biz şu anda içinde bulunduğumuz durumun sorumlusu olarak veteriner hekimleri görüyoruz. Bu hesap vermenin ve vicdanımızı rahatlatmanın en kolay yoludur. Ama doğru ve vicdani olmadığı kanaatindeyim. Çünkü hepimiz, her birey, her kurum, her karar verici kendi yerini, sorumluluğunu en üst seviyede hissetmeli, üzerine düşeni en iyi şekilde yapma gayreti içinde olmalıdır. Bırakıp gitmek, birilerini suçlamak, günah keçileri bulmak, sorumluluğu başkalarına yıkmak en kolay yoldur. Biz çalıştığımız an, bizimle ayni hedeflere sahip meslektaşlarımızın da çalıştığına inanıyoruz. Topyekûn çalışmak başarının şartıdır. İbni Haldun’un dediği gibi “Coğrafya eğer bir kaderse” Zootekni Federasyonun oluşumu ve üyelerinin omuz omuza çalışmasıyla zootekni mesleğinin kaderini değiştirecektir. Zootekni mesleği el üstünde tutulan meslek olacaktır. Bunun için Federasyonumuza vücut veren derneklerimizin ve bütün meslektaşların içinde olacağı bir çalışma sistemi oluşturmaya çalışacağız.
Sevgili meslektaşlarım,
Hayvancılık sektöründe başarıyı yakalayabilmek için başta Veteriner Hekimler olmak üzere bütün mesleklerle işbirliği içinde çalışmalar yapmalıyız ve var olan işbirliklerimizi daha da geliştirmeliyiz. Hiçbir meslek bizim önümüzde engel değildir. Bizim önümüzdeki en büyük engel, kendimizi yeterince anlatamadığımız için yine biziz. Çünkü mesleğimizi yeteri kadar temsil edemediğimizden dolayı boş bırakılan alanlara başka meslekler doldurdu. Bu algıyı tersine çevirmek için topyekûn hep beraber çalışmalıyız.
Sevgili meslektaşlarım,
Hitlerin medya sihirbazı Joseph Goebbels’in “Bir kere söylenen yalan, yalan olarak kalır ama bin kere söylenen yalan, hakikate dönüşür.” Veteriner Hekimlerde hayvancılıkla ilgili olarak bu ilkeye sıkı sıkıya uyguluyorlar, biz ziraat mühendisi zooteknistler onların mitini yıkabilmemiz için bilim insanlarının çalışmalarına ihtiyacımız var. Çünkü en güvenilir bilgi kaynağı bilim camiasıdır. Bu sebeple ziraat mühendisi Zooteknist bilim insanları hayvancılıkla ilgili tartışmalarda içli dışlı olmalıdır. Sessizlik mevcut statükoyu korumaktan başka yaramamaktadır. Yerel ve Ulusal medyada zootekni konusunda herkes olabildiğince yer almalıyız.
Sevgili meslektaşlarım,

Prof. Dr. Kemal Gözler “Akademinin Değersizleştirilmesi” başlıklı makalesinde “Her ülke ürettiği değerler ölçüsünde zengindir. Bilimsel, kültürel ve eğitsel değerler, üniversitelerde üretilir. Üniversitelerin değeri ise öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve bunların ürettikleri eserlerin buluş, patent, kitap, makale gibi değeriyle ölçülür.” Görüşünü dile getirmektedir. Hassaten zootekinist hocalarımızdan beklentimiz Kemal Gözler hocanın dediği gibi eser üreterek zootekni konusunun Ziraat Mühendisi Zooteknistlerin konusu olduğunu en üst seviyede gündemde tutmalarıdır.

Sevgili meslektaşlarım,
Önümüzdeki yıllarda mesleğimizi şu konuların bizleri fazlasıyla meşgul edeceğini inanıyorum. Öncelikle biyoteknoloji ve bilişim alanındaki gelişmeler bizlere yepyeni ufuklar açacak ve mühendisliğimizi yapabilmemize daha çok imkân sağlayacaktır. Yapay zeka ve robot teknolojileri, hayvan yetiştiriciliğinde ’de alışkanlıklarımızı değiştirecek rutin faaliyet üzerinde uzmanlaşma gerektiren işler otomasyona tabi tutulacaktır.
İkinci olarak dünyada ilk suni hamburgeri 2013 yılında üretildi ve yenildi. Önümüzdeki yıllarda endüstriyel olarak üretilmiş etin hayatımıza gireceği tahmin ediliyor hatta girdi de diyebiliriz. Bu teknolojik gelişmeler mesleğimizi çok yakından ilgilendirmekte olup bu sebeple dikkatle takip etmeliyiz.
Üçüncü olarak ta iklim değişikliği ile ilgili çalışmaları çok yakından takip etmeliyiz. Çünkü günümüzde küresel ısınmanın nedenlerinden biri olarak hayvan yetiştiriciliği gösterilmektedir.
Bu noktalarda dikkat etmemiz gereken bir hususta siyaset analistlerine göre “önümüzdeki seçimlerin belirleyicisi Z KUŞAĞI “etsiz beslenmeyi” tercih ediyor olacaktır. Bunu “çevreyi savunmak için bir eylem şekli” olarak görmektedirler. “Küresel ısınma ve karbon salımında en büyük etkenin et üretimi için mega sayılarda büyük ve küçükbaş hayvan üretimi olduğu” kanısı yaygın. Avrupa da yapılan bir araştırmaya göre 18-23 yaşındakilerin yüzde 12’si, 55 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 2’si vejetaryen. Bu oran 20 yıl önce yüzde 0.7’ydi. Aynı araştırmaya göre “Vejetaryen olabilir misiniz?” sorusuna 18-23 yaşındakilerin yüzde 44’ü “Evet” cevabını veriyor.

Saygıdeğer meslektaşlarımız,

Siz değerli meslektaşlarımızın bulunduğunuz bölgedeki dernek çatısı altında örgütlenmenizi veya en yakın bölgedeki Zootekni Derneklerine üye olması ile Federasyonumuz kendisini daha güçlü hissedecektir.

Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum. Saygılarımla.
Dr. İsmail Mert
Zootekni Federasyonu Yönetim Kurulu Adına Başkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir